Zelenina v zimě, bio produkce a pesticidy

[text_block style=“style_1.png“ align=“left“ font_size=“16″]V zimním období bývá zvykem, že čerstvé zeleniny je nedostatek. Po většinu předešlých zim vaše zahrádky pokrýval sníh a půda pod ním se připravovala během zimního odpočinku na jarní osetí.

Dnes to s lednovým počasím venku vypadá tak, že možná zvažujete jít zasadit první semínko do vašeho skleníku? Počasí je zajímavé. Ale co je ještě zajímavější? Získat čerstvou a hlavně kvalitní zeleninu v zimním období v našem klimatickém podnebí.

Jak tedy na to?

Současný trend je kupovat vše v bio kvalitě. Rozumím tomu. Má to své výhody i nevýhody. Bio zelenina je pěstována bez použití pesticidů a jiné chemie. To je pravda. Bio zelenina může být ovšem i pro někoho dosti nedostupná. A to hned ze dvou důvodů.

Za prvé.  Bydliště člověka je v místě, kdy dodání trvá více, než je obvyklé a objednaná zelenina tak dorazí ve více méně povadlém stavu. Hlavně tedy listová zelenina.

Za druhé. Pro člověka může být tato objednávka i finančně dosti náročná. To je důvod například lidí, kteří jsou na částečném či plném invalidním důchodě, mají jisté zdravotní problémy a moc rádi by s nimi začali něco dělat v podobě většinového množství syrové rostlinné stravy.

Společnost je nastavena tak, že tři rohlíky s paštikou na večeři je z finančního hlediska pro lidi s nízkým příjmem pořád výhodnější, než pořádná mísa zeleninového salátu s ořechy a raw chlebem, navíc vše v bio kvalitě.

Takový člověk i třeba chce se svým zdravotním stavem opravdu sám od sebe něco udělat.  Má obrovskou touhu jej zlepšit. Vlekoucí se zdravotní problémy už konečně začít sám se svou vlastní zodpovědností řešit! Vyčistit tělo pomocí té nejčistší syrové rostlinné stravy! …. Takový člověk se však snadno dostane do stavu zoufalství. Ze svého vlastního zájmu se všude dočítá, že při zařazování živé stravy je velmi důležité dbát na bio kvalitu všeho, co si kupujeme. Ano to chápu velice dobře. Zároveň však také chápu to, že tato informace pro některé nadšené lidi do raw food, ovšem s velmi malými příjmy, může být konečná jejich vysněnému plánu, jak se začít ozdravovat.

Tato skutečnost je politování hodná. Místo toho, aby společnost apelovala na to, aby tzv. „bio“ zelenina pěstována bez postřiků a chemie, byla běžně dostupná v každém obchodě za slušné ceny, se neustále vytváří nafouknutá bublina v podobě BIO zeleniny a BIO všech ostatních produktů, která jen čistě z mého pohledu, směřuje spíše ke skutečnosti zvané BYZNYS a s opravdovou podstatou vykonat pro druhé něco úctyhodného již nemá nic společného.

Proč někdo dokáže vypěstovat zeleninu bez pesticidů a někdo to nedokáže? Proč ten, který to dokáže, a že jich je opravdu velké množství i v ČR obrovskými lány půdy, není celou společností a hlavně chodem státu podporován v tom, aby jeho produkce rostla. Proč není podporována rekultivace pesticidy a jinou chemií zasažená půda, jež by tak byla postupně navrácena do svého téměř původního stavu, než ji lidé svými činy zničili včetně vodních toků kolem ní?

Protože jde především jen a jen o byznys! Rychle všechno za pomoci postřiků vypěstovat, rychle to prodat, zajistit tomu možnou skladovatelnost a podmínky proti zkažení a celý proces neustále dokola a dokola opakovat!

Říkáte si, že lidí je hodně a potravin málo? …. Až 70% rostlinné produkce na světě se využívá jako krmivo pro dobytek ve velkochovech. Kdyby velkochovy zvířat neexistovaly, nasytila by se celá planeta mnohonásobně více rostlinnou stravou, než je tomu doposud!

Myslím si, že pěstování a prodej tzv. bio zeleniny a jiných produktů je sice dobrý směr, ale pomalu se z toho stává opravdu jen velký byznys, na který řada lidí nemá prostředky, i kdyby chtěla.

Nedovoluji si hanit nikoho, kdo prodává bio produkty, ba naopak. Jsou mezi nimi i lidé, kterým jde především o kvalitu a čistotu svých nabízených služeb. Ovšem mým záměrem je myšlenka, která mi nedá spát a to taková, aby byla v obchodech běžně dostupná zelenina i ovoce, jež jsou čisté, vypěstované bez použité chemie, bez nutnosti je označovat nálepkou BIO  a zároveň s tímto označením jim neúměrně zvyšovat jejich cenu, leckdy pro mnohé nedostupnou!

Když jsem byla dítě, žádná “bio“ zelenina neexistovala. Vše rostlo každému doma na zahradě a všechno bylo čisté a nezávadné. S nástupem supermarketů téměř každý se svým malým místním hospodařením skoncoval, protože nákup dovážené “supermarketové pesticidy zatížené“ zeleniny byl pro nakupující cenově výhodnější.

Na spoustě diskuzních fórech lidé debatují nad tím, že klasickou konvenční zeleninu by si nikdy nekoupili. Upřednostňují jen kvalitu bio a to ve všech směrech. Ano, moc dobře je chápu. Ale jak se má cítit člověk, který nemá prostředky na to, aby se jeho jídelníček skládal jen z bio produktů, i když ví, že je to pro jeho zdraví ta nejlepší možná cesta? … Upadne do stavu zoufalství a beznaděje a na celý záměr vypustit živočišné produkty a živit se z větší části syrovou rostlinnou stravou hned zapomene. Ano existuje řešení, jak si takzvaně z nebio zeleniny udělat alespoň částečně bio. Například ji poctivě omývat v roztoku vody a octa či citrónové šťávy. Více typů jak na to naleznete zde: https://www.evabenek.com/jak-se-zbavit-pesticid/

Ale pořád si myslím, že bychom všichni do jednoho měli apelovat na to, aby se půda této země přestala kontaminovat včetně vodních toků i vzduchu kolem ní. Aby si lidé začali vážit toho, že žijí na této zemi, zatím jen s některými málo oblastmi, kde je již nenávratně zničená půda i pitná voda, a aby si začali svých současných zdrojů vážit a ochraňovat je. Chápu, že žijeme v rychle se vyvíjejícím světe, průmysl i další vývoj roste plnými obrátky. Ale vždy je zde řešení, jak tímto vývojem vzniklý odpad minimalizovat, recyklovat a chránit si ty nejdůležitější zdroje našeho přežití, což je čistá voda, čistý vzduch a čistá půda pro pěstování čistých potravin. Žádné potravinové doplňky nikdy nemohou nahradit jedinečnost a nenapodobitelnost darů vytvořených přírodou, určenou pro přímo spotřebu lidí.[/text_block]

8th May 2018
[fb_comments style=“light“ title=“Koment%C3%A1%C5%99e“ lang=“cs_CZ“ posts_number=“10″ width=“940″ order=“social“]

Napsat komentář