Strava v tělě oxiduje

Má rostlinná strava vůbec nějaký smysl?

[text_block style=“style_1.png“ align=“left“]Dr. Colin Campbell strávil několik posledních desetiletí svého života studiem účinků rostlinné stravy na zdraví člověka. Za tu dobu získal šokující a přesvědčivé výsledky podložené vědeckými důkazy, které se jen tak na veřejnost zřejmě ve větší míře nedostanou.

S ohledem na své biochemické vzdělání formuluje myšlenky “NEVYDAŘENÉ OXIDACE“.

Oxidaci jako takovou známe snad všichni. Třešně, hrušky, jablka, banány, švestky … to vše po rozkrojení a za přítomnosti vzduchu podléhá dosti rychlé oxidaci. Poznáme to velice jednoduše. Dužina ovoce hnědne. Stejně tak za oxidaci můžeme označit rezivějící plot v několikaletém a přímém kontaktu s nepříznivými klimatickými podmínkami a především bez potřebných povrchových úprav zabraňujících jeho degradaci.

Z fyziky na základní škole si pamatujeme, že každé těleso se skládá z atomů a molekul. Oxidace tedy popisuje proces, kdy atomy a molekuly přicházejí o své elektrony při kontaktu s jinými atomy a molekulami.

Každý atom se skládá z atomového obalu a jádra. V obalu se nachází záporně nabité elektrony a jádro obsahuje kladně nabité protony a elektricky neutrální neutrony. A právě při oxidaci a kontaktu s dalšími atomy i molekulami těleso ztrácí záporně nabité elektrony.
A k oxidaci dochází zároveň i v našich tělech. V mnoha směrech pro nás může být užitečná a to například ve smyslu pozitivních přínosů, kdy v našem těle usnadňuje přenos energie nebo odstraňuje nebezpečné cizorodé látky z těla zvýšením jejich rozpustnosti ve vodě a poté dochází k následnému vyloučení z těla ven močí.
Oxidace má však i negativní vlivy, kdy její nepřiměřený a nekontrolovatelný stav je nepřítelem lidského zdraví a dlouhověkosti.

Při oxidaci v těle se tvoří reaktivní forma kyslíku čili vznikají kyslíkové či volné radikály. Z mnoha marketingových kampaní na zázračné pilulky, které jste jistě zaregistrovali, jež obsahují především syntetické složení, víte, že tyto volné radikály urychlují stárnutí, podporují nádory, praskání cév i vznik usazenin, které vedou k trombotickým i embolizujícím stavům končícím často jako infarkty, mrtvici či ischemickým příhodám a stojí za vznikem řady autoimunitních a neurologických chorob.
Existují důkazy, že strava s vysokým obsahem bílkovin zvyšuje tvorbu volných radikálů, čímž podporuje tkáňová poškození.

Co s tím má co dělat rostlinná strava?
Dr. Colin Campbell uvádí, že je nemožné konzumovat nadmíru bílkovin, jsou-li použité suroviny v maximální nezpracované podobě a pocházejí z rostlin. I kdyby jedl člověk luštěniny a ořechy celý den, těžko by získal tolik bílkovin, aby pokryl více než 12-15% své denní kalorické potřeby, která je dle Dr. Colina Campbella 10%. Viz. článek “Co je veganské, to je zdravé?“ >>>

Rostlinné, celistvé, přirozené a průmyslově nezpracované bílkoviny však nemusíme vnímat jako náhradu za ty živočišné. Rostliny během své fotosyntézy také vytvářejí škodlivé volné radikály. Avšak během celé evoluce se u rostlin vyvinula celá řada látek, jež fantasticky volné radikály neutralizují a tím předcházejí poškození, které by bez jejich přítomnosti mohly volné radikály rostlinám způsobit.
A nyní zkuste hádat, o jaké látky se jedná? Přesně tak, tušíte správně. Jsou to ANTIOXIDANTY!

Každá živá bytost, člověk či zvíře konzumující rostliny v přirozeném stavu, získává pro své tělo také řadu antioxidantů. A tak jako tyto antioxidanty chrání samotné rostliny před ničivými účinky volných radikálů, tak stejně ochraňují lidské tělo, pakliže je člověk pravidelně zařazuje jako významnou součást svého jídelníčku. Díky tomu můžeme být báječně chráněni před předčasným stárnutím našich buněk i před celou řadou civilizačních nemocí.

Nejvíce je však na antioxidantech zajímavé to, že nijak nenarušují chod pozitivních oxidačních procesů uvedených výše v tomto článku, ale s vysokou oddaností a obrovskou silou pouze neutralizují škodlivé produkty nadměrné oxidace!

Dr. Campbell předpokládá, že lidská těla se zřejmě nikdy neobtěžovala začít vyrábět za dobu celé evoluce vlastní antioxidanty, neboť je vždy měla k dispozici v rostlinách, které byly po většinu našeho vývoje základem lidském stravy. Ovšem při přechodu na konzumaci s velkým množstvím živočišných produktů již nemohly být škodlivé oxidační procesy kompenzovány dostatečně.

Citace z knihy Celek:
“Tato slova jsou pouhou teorií. Nejpodstatnější není otázka, proč strava založená na kompletních rostlinných potravinách tak moc účinkuje, ale fakt že opravdu funguje.“
Konec citace

Autor článku: Eva Benek
Zdroj a inspirace článku: Celek, autor T. Colin Campbell Ph.D.
[/text_block]

16th March 2018
[fb_comments style=“light“ title=“Koment%C3%A1%C5%99e“ lang=“cs_CZ“ posts_number=“5″ width=“940″ order=“social“]

Napsat komentář