Na umělá sladidla zapomeňte! Aspartam!

[text_block style=“style_1.png“ align=“left“ font_size=“16″]Možná jste již někdy nad touto otázkou přemýšleli. Možná jste již také navštívili nějakého výživového poradcem, který vám doporučil například určité speciální koktejly s umělými sladidly, po kterých se zaručeně nepřibírá, ale svůj účel v uspokojení chuti na sladké přece jenom splní. Možná se stejně jako já v minulosti, snažíte sladké omezovat, ale pořád vás “honí mlsná“ a při příležitostech oslav či jiných akcí sladkému pokušení ve formě koláčků, zákusků, věnečků i dortů prostě neodoláte. Možná, že si v naději na zdravé mlsání kupujete produkty označené jako light či sugar free , popřípadě s umělými sladidly s nadějí, že tyto výrobky jsou to pravé pro vás. Dejte si však velký pozor! Takovéto produkty jsou svým složením mnohdy daleko horší, než kdybyste sáhli po kostce obyčejného bílého cukru. Např. velice “oblíbené“ umělé sladidlo aspartam, ozn. E951. Je obsažen téměř ve všech, současným potravinářským průmyslem produkovaných, cukrovinkách jako jsou sladkosti, žvýkačky, lízátka, cereálie, bonbony, oplatky, sladké colové nápoje, ledové čaje, limonády a dokonce i některé jogurty, ale také jej obsahuje řada běžně lidmi užívaných léků.  Tato látka je pro lidské tělo vysoce toxická. Má až 200x vyšší sladivost než klasický bílý cukr.

Aspartam látka, jejíž molekula se skládá ze tří složek– dvou aminokyselin (kyselina asparagová a fenylalanin) a jedné metylové skupiny, která se z molekuly snadno uvolňuje za vzniku metanolu. Tento metanol v lidském těle oxiduje na formaldehyd a kyselinu mravenčí – obě jsou vysoce toxické látky! Zastánci aspartamu tvrdí, že i při konzumaci ovoce, např. jablek se v těle metanol uvolňuje, ovšem z jablek se současně uvolňuje značné množství přírodního etanolu, který účinky “jablečného“ metanolu vyruší, jež se pak do těla téměř nevstřebává. Metanol z aspartamu, však takovouto ochranu nemá a do těla se může vstřebávat velice snadno.

Škodlivost aspartamu vyvolává bolesti hlavy, deprese, únavu, poruchy zraku, hyperaktivitu a paradoxně i větší sklony k přejídání a touze po sladkém. Tato látka byla v minulosti vyvinuta, jako bojová chemická látka s nervovým účinkem na mozek. To, že ji úřad FDA (Americký úřad pro kontrolu a potravin a léčiv) schválil jako legální a bezpečnou látku pro přidávání do všemožných druhů potravin, je více než zavádějící a zřejmě zde velmi silně zapůsobily lobbistické tlaky potravinářských koncernů s vidinou vysokých zisků ze schválení této látky.

Nebudu již více zacházet do detailů, nejsem chemik. Vycházím však z odborných publikací Prof. RNDr. Anny Strunecké, DrSc. a z  jejich knih: Doba jedová 1 a 2, které tuto problematiku umělých sladidel dokonale osvětlují.

Proto mějme vždy na paměti, že ne vše, co se na nás z regálů v supermarketech směje a tváří, jako ta nejlepší alternativa pro zvládnutí našich chutí na sladké, je v naprostém pořádku. Mějme mysl otevřenou a začněme se sami ve vlastním zájmu o zdraví více vzdělávat v tom, co nám producenti průmyslově zpracovaných potravin vlastně nabízejí k přímé konzumaci? A především zvolme raději vždy tu nejpřirozenější variantu a to pestré čerstvé ovoce plné vitamínů, sladké šťávy, přírodního cukru a celé řady antioxidantů. Již mnoho lidí, se kterými jsem se setkala, potvrzují, že díky větší konzumaci čerstvého ovoce hlavně v dopoledních hodinách, již nemají takové chutě na sladkosti, jako tomu bylo dříve. Volba je tedy jen a jen na nás samotných co upřednostníme.[/text_block]

8th May 2018
[fb_comments style=“light“ title=“Koment%C3%A1%C5%99e“ lang=“cs_CZ“ posts_number=“10″ width=“940″ order=“social“]

Napsat komentář