Kdo je T. Colin Campbell, Ph.D.?

V poslední době jste si mohli na mém blogu přečíst několik článků, v nichž se odkazuji na doktora Colina Campbella.

[text_block style=“style_1.png“ align=“left“]K tomuto člověku chovám velikou úctu a obdiv, protože je jen jedním z malé hrstky odborných a vysoce kvalifikovaných lidí, jež i přes hromady „klacků“, které mu byly házeny doslova pod nohy, dokázal několik desetiletí vášnivě pracovat na tom, čemu sám věřil a nenechal se zmanipulovat vidinou peněz či jiných lákadel od určitých typů společností, jež v oblasti zdraví tvrdě a bez kompromisů prosazují jen své zájmy podpořené miliardovými zisky plynoucími ze zmanipulovaných studií, jež směřují k závěrům a přesvědčením, které si právě představitelé těchto společností vždy přejí!

Výběr z knihy Celek:

Výzkumná kariéra doktora Colina Campbella:

Více než padesát let přednášel a prováděl experimentální výzkum na téma komplexních účinků výživy na zdraví. Z toho zhruba čtyřicet let s mnoha kolegy a studenty prováděl laboratorní pokusy. Dvacet let byl členem expertních komisí, které hodnotily a formulovaly národní a mezinárodní postoje a zásady týkající se jídla a zdraví a také rozhodovaly, který výzkum má být financován. (V těchto komisích byly osobní postoje a názory doktora Campbella často minoritní a jeho účinkování nemělo tak významný dopad na konkrétní zdravotní politiku, jak by si sám přál. Což byl ostatně jeden z důvodů, proč opustil akademické sféry a začal psát „popularizační“ knihy). Uveřejnil více než 350 výzkumných článků, z nichž většina prošla recenzním řízením v nejlepších vědeckých časopisech. V několika špičkových vědeckých časopisech dále působil jako člen redakční rady. Krátce řečeno, během posledního půlstoletí se významně podílel na tvorbě vědeckých důkazů, od jejich vzniku ve výzkumných laboratořích až po uveřejnění v zasedacích místnostech, kde se tvořily zdravotní zásady.

V jeho předchozí knize s názvem Čínská studie s jeho synem Tomem popsali výsledky výzkumů (jejich i jiných osob), které je přivedly k prosazovaní stravy založené na rostlinných kompletních potravinách jako optimální způsob lidské výživy.
Dr. Campbell přiznává, že když se tato kniha na počátku roku 2005 objevila na pultech knihkupců, byl poněkud naivní. Osobně doufal, že nevyvratitelné důkazy představené v této publikaci velmi otřesou způsobem, jakým se americká veřejnost stravuje. Naivně předpokládal, že by pravda sama o sobě mohla ovlivnit vládní politiku, zformovat obchodní strategie a změnit veřejnou debatu o jídle.

Všechny tyto události se v omezené míře uskutečnily. Někteří velmi mocní vládní činitelé, včetně bývalého prezidenta Billa Clintona, přijali Čínskou studii a rostlinnou stravu. Společnosti jako Google a Facebook nabízí ve svých kantýnách mnoho pokrmů založených na rostlinné stravě. V mnoha prodejnách potravin a restauracích je dnes daleko snazší než kdykoli před tím tyto potraviny či pokrmy z nich koupit. I nedávné „bezglutenové“ šílenství (vědecká debata nad tímto problémem zdaleka není u konce), donutilo mnoho lidí, aby se přiklonili k přirozenějším alternativním potravinám na úkor vysoce zpracovaného pečiva, sladkostí a těstovin.

Ale hlavní proud společnosti konzumaci rostlinné stravy za svou nepřijal. Americká vláda neustále učí a dotuje nesprávné věci. Obchody stále nabízejí standartní americkou stravu, která se skládá z bílé mouky, bílého cukru, masa a mléčných výrobků pocházejících z hormony stimulovaných a antibiotiky zaplavovaných zvířat a umělých barviv, ochucovadel a konzervantů. A přívrženci „nízkosacharidové výživy“ typicky obhajují stravu sestávající z přehnaného množství živočišných bílkovin a tuků.

Kniha Celek je autorovým pokusem odpovědět na velmi zneklidňující otázku. Proč? Pokud jsou důkazy založené na kompletních rostlinných potravinách tak přesvědčivé, proč se toho tak málo udělalo? Proč o stravě založené na kompletních rostlinných potravinách tak málo lidí ví? Co ovlivňuje náš výběr stravy? Jak funguje naše zdravotnictví? Jaká je role a jaké jsou možnosti naší demokracie? Jaká bude budoucnost našeho živočišného druhu?

Autor článku: Eva Benek
Zdroj a inspirace článku: Celek, autor T. Colin Campbell Ph.D.
[/text_block]

17th March 2018
[fb_comments style=“light“ title=“Koment%C3%A1%C5%99e“ lang=“cs_CZ“ posts_number=“5″ width=“940″ order=“social“]

Napsat komentář