Jak je to s vitamínem B12?

Co je důležité vědět v případě konzumace rostlinné stravy ..

[text_block style=“style_1.png“ align=“left“ font_size=“16″]Vitamín B12 je mezi vegetariány, vegany i vitariány často diskutovatelné téma. Je velmi důležitý pro krvetvorbu i správný vývoj a funkci nervové soustavy, zvláště u dětí. Jeho hlavními zdroji jsou uváděny živočišné produkty a to zejména maso, mléko, sýry, vejce.

Sama jsem nějaký čas v tomto tématu dosti tápala a hledala opravdu věrohodné informace, postavené na pevném základu. Osobně či elektronicky jsem kontaktovala řadu českých i zahraničních odborníků, profesionálů a propagátorů syrové rostlinné stravy, abych této otázce přišla na kloub. Pokusím se vám nyní postupně sepsat informace, které jsem získala a nakonec ke všemu přikládám své vlastní stanovisko.

1) Zdrojem a zároveň producentem tohoto vitamínu je zdravé zažívací ústrojí, především střevo. Tuto myšlenku uvádí Prof. RNDr. Anna Strunecká, DrSc. ve své knize: Doba jedová.

2) Telefonicky jsem o tomto tématu mluvila u nás s asi největší propagátorkou syrové rostlinné stravy Aničkou Hýžovou a ta mi v podstatě podala stejnou informaci, jaká je uvedena v prvním bodě s tím, že je velmi podstatné jíst nemyté organické ovoce a zeleninu z vlastní zahrádky.

3) Tuto teorii naopak vyvrací autoři článku: Vegetariánská výživa v kostce – Marek Voršilka / MUDr. Zbyněk Luňáček, kteří píší, že: „Ani tempeh, ani řasy, ani droždí, ani rakytník, ani střevní mikroflóra, ani nemytá zelenina z vlastní zahrádky, ani cokoli jiného veganského kromě, obohacených potravin a suplementů nejsou spolehlivým zdrojem vitamínu B12! Nutno dodat, že s nízkou hladinou vitamínu B12 mají problémy nejen vegani, ale i vegetariáni. V dávné minulosti nebyl se získáváním vitamínu B12 žádný problém ani při rostlinné stravě, protože byl přijímán z půdy a hmyzu, které byly konzumovány společně s potravou a také z vody kontaminované bakteriemi. V současné době, však toto nejsou ani spolehlivé (hladina B12 v půdě může být v současné industrializované době nízká), ani bezpečné (z hygienického hlediska), ani žádoucí (většina vegetariánů či veganů nebude úmyslně jíst hmyz) způsoby.“ Celý článek zde >>> http://www.vegspol.cz/showpage.php?name=vorsilka_plantbased#b12h

4) Kontaktovala jsem tedy raw kulinářský institut Matthew Kenney Culinary se sídlem v Santa Monice v Californii s otázkou, jak je to tedy s vitamínem B12. Zpětná odpověď byla jednoznačná a v podstatě potvrzovala postoj k problematice tohoto vitamínu uvedeného v bodě 3. V odpovědi se majitel odkazoval hlavně na to, že jsem si jako lidstvo neustále se zvyšujícími hygienickými podmínkami a přílišným čištěním ovoce i zeleniny zabránili příjmu z dřívějšího přirozeného zdroje vitamínu B12, takže je nutné tento jediný vitamín při stravování se raw food suplementovat. http://www.matthewkenneycuisine.com/

5) Stejný postoj k vitamínu B12 a jeho nutné suplementaci při stravování se syrovou rostlinnou stravou, mi po telefonickém rozhovoru potvrdil i slovenský lékař MUDr. Igor Bukovský, který vede ambulanci klinické výživy, přičemž jeho snahou je dostat do podvědomí lidí, že klasická strava složená z masa, bílé mouky, mléčných výrobků a bílého cukru není to pravé ořechové pro zachování zdraví člověka. Není zastáncem syrové rostlinné stravy, ale poukazuje na hlavní příčiny nemocí pramenící z výše vyjmenovaných druhů potravin. http://www.akv.sk/

6) Velmi mne dále zaujal postoj dvou autorů: T. Colin Campbell Ph.D., Thomas M. Campbell, v jejich knize Čínská studie. Autor T. Colin Campbell v této publikaci uvádí, že za svou mnohaletou praxi, kdy jeho pacienti přešli na rostlinnou stravu (i tepelně zpracovanou) měli z nutričního hlediska dostatek všeho mimo vitamínu B12, který vždy museli suplementovat.

K této publikaci se po jejím vydání vyskytla řada zpochybňujících textů několika odborníků. Přikládám tedy odkaz na vyjádření k tomuto MUDr. Igora Bukovského: https://www.youtube.com/watch?v=YEzZUuBmOOU

Já osobně považuji tuto knihu za velice přínosnou a naprosto otevřenou v řadě podstatných informací, ke kterým se běžně člověk nedostane.

7) Jako další jsem kontaktovala FullyRaw Kristinu http://www.fullyraw.com/about/ se stejnou otázkou. Její asistentka Lorra mi odpověděla, že vitamín B12 je v dnešní moderní době, přirozeně získat dosti těžké a to z hlediska znečištění, eroze půdy atd. Také mořské řasy nejsou vhodným typem pro doplnění B12, jde pouze o analogy vitamínu B12, který spíše blokuje správný a skutečně potřebný vitamín B12 dostat se do buněk. Doporučila mi, přečíst si článek dr. viz.:  http://health101.org/art_B12_Bottom_Line.htm, který velice striktně doporučuje suplementaci vitamínu B12, ovšem ve formě methylcobalaminu. Na výrobu je náročnější a proto také i nákladnější, ovšem oproti klasickému levnému cyanokobalaminu neobsahuje kyanidovou složku (může být zátěží pro lidi s oslabenými ledvinami) a také je methylcobalamin více přirozenější a daleko více využitelnější pro lidské tělo, než cyanocobalamin. Lorra mi také napsala, že je naprosto nevhodné užívat injekce s cyanocobalaminem. Daleko přínosnější je použít methylcobalamin a aplikovat pod jazyk ve formě tablet či spreje.

Více podrobných informací si prosím přečtěte v odkazovaném článku viz. http://health101.org/art_B12_Bottom_Line.htm.

Autor článku v něm také poukazuje na problematiku testování dostatku tohoto vitamínu za pomoci krevních testů. Jsou většinou nepřesné a daleko výhodnější je zjistit dostatek či nedostatek vitamínu B12 pomoci zvýšené hladiny homocysteinu v krvi a kyseliny methylmalonové v moči. Při nedostatku vitamínu B12 jsou obě dvě uváděné látky značně zvýšené. V článku se také píše, že ani u tzv. masožravců, hl. ve starším věku, nebývá často hodnota vitamínu B12 v pořádku a to z důvodu velmi zatíženého střeva odpadními látkami a několika-letitými zahnívajícími usazeninami.

Problematiku a neaktuálnost krevních testů při sledování vitamínu B12 mi při telefonickém rozhovoru potvrdil i primář hematologického oddělení. Jeho jméno záměrně neuvádím, jelikož jsem jej v době kontaktu nepožádala o písemné potvrzení.

 

Mé osobní stanovisko k vitamínu B12

Po všech těchto získaných informací jsem se osobně rozhodla vitamín B12 suplementovat. A to v podobě methylcobalaminu ve formě ústního spreje. V mém okolí nemám přístup ke každodennímu potřebnému množství organického ovoce a zeleniny. Přes léto se snažíme na naší zahrádce něco vypěstovat. Pravidelně v teplém počasí chodíme na sběr divokých bylin (pampelišky, kopřivy, sedmikrásky …), celoročně si v květináči pěstujeme pšeničnou trávu a trávu ze zeleného ječmene. Ovšem po zbytek roku jsme, jako většina lidí, jež se rozhodla začlenit velké množství rostlinné stravy do svých jídelníčků v této zemi odkázáni na zeleninu a ovoce nabízenou současnými obchodními řetězci. Na ně bychom měli apelovat, aby nabízely více organického ovoce a zeleniny od místních pěstitelů a farmářů za přijatelné ceny. Vitamín B12 je rozpustný ve vodě, takže u něj nehrozí předávkování a toxicita, jako u vitamínů rozpustných v tucích, např. vit. D nebo u železa, které je ve zvýšeném množství podávané formou léků či potravinářských doplňků, silně toxické! Přebytky ze suplementovaného vitamínu B12 tělo dostatečně samo vyloučí.

Můj názor je takový, že pokud se budu snažit vyhnout téměř veškeré chemii napěchované v průmyslově zpracovaném jídle (kypřidla a přísady v pečivu, antibiotika a hormony a zbytky očkovacích sér v mase, barviva, éčka, chemikálie v cukrovinkách …..), budu se stravovat co nejčistší syrovou rostlinnou stravou, jak mi má současná situace dovoluje, s velkým zastoupením listové zeleniny bohaté na chlorofyl, který dokáže mimo jiné složky syrové rostlinné stravy, tělo perfektně detoxikovat, čisti a odvádět z těla chemikálie, toxiny, hleny i těžké kovy, budu pít čerstvé ovocné koktejly a čerstvé ovocné i zeleninové šťávy, budu sportovat a nezabývat se současnou politickou či jinou bezpředmětnou situací, kterou na nás den za dnem chrlí veškerá média, ať už rozhlasová či televizní, pokud budu své tělo pravidelně detoxikovat a pečlivě se o něj starat ve všech směrech, tak pokud budu k tomu všemu suplementovat jediný vitamín B12 v té nejpřirozenější podobě, jaký lze dnes na trhu získat syntetickou cestou (methylcobalamin), myslím, že pro sebe a své tělo udělám maximum a i případná zátěž z této suplementace bude detoxikačními principy samotného těla i pomocí syrové rostlinné stravy jednoduše odvedena.

Tolik k mému osobnímu postoji vitamínu B12. Jak se k této věci postaví jednotlivý člověk, je na čistě jeho osobním rozhodnutí.[/text_block]

8th May 2018
[fb_comments style=“light“ title=“Koment%C3%A1%C5%99e“ lang=“cs_CZ“ posts_number=“10″ width=“940″ order=“social“]

Napsat komentář