Co je veganské, to je zdravé?

Co je tedy ideální a přirozená lidská strava?

[text_block style=“style_1.png“ align=“left“]1) Jezte v co nejvyšší možné míře potraviny rostlinného původu a to ve formě jejich nejpřirozenější podoby.

To znamená celistvá strava, průmyslově nezpracovaná, tzv. “WHOLE FOODS“ … Máte rádi rostlinná čokoládová mléka ze semínek a ořechů? Kupte si celistvé suroviny. Celé ořechy, sladidlo (poctivý český med či cokoli jiného průmyslově nezpracovaného, co uznáváte jako náhražku bílého cukru), kvalitní čokoládu (např. čistou kakaovou hmotu 100% čokoládu), společně s vodou každý den připravte vlastní čerstvé rostlinné čokoládové mléko. Když ořechy přes noc namočíte, stanou se lépe stravitelnější, zvýší se jejich enzymová činnost, vaše tělo využije jejich nutriční potenciál téměř v plné výši oproti suchým ořechům. Navíc při výrobě mléka vidíte kvalitu všech surovin. Sami poznáte, zda ořechy nejsou zaplísněné, z jaké lokality a od jakého včelaře pochází váš med a také víte, že použitá kakaová hmota obsahuje skutečně jen 100% hořkou čokoládu. Vlastními postupy v méně i vysoce výkonných mixérech získáte fantastickou našlehanou pěnu a užijete si každý den perfektní ráno při samotném vypití šálku tohoto sytého a lahodného ořechového nápoje, či při jeho použití do dalších domácích výživných a sytých pokrmů pro vaše děti jako např. domácí bezlepková pohanková krupice, čokoládový pudink i báječné ovesné vločky s tímto mlékem pro vašeho statného manžela.
No uznejte sami, i když je to o něco pracnější postup, než kdybyste si jen v drogerii koupili již hotové balené čokoládové ořechové mléko. Ale za to 100% víte, z jak kvalitních surovin se vaše jídlo skládá. Víte, jak bylo vaše mléko vyrobeno, víte, že se po výrobě nikde dlouhé týdny neskladovalo a necestovalo s vlivem různých teplot na něj působících, víte, že je 100% čerstvé, víte, že v něm nezapočal dlouhodobý proces oxidace, který započne při jakémkoli rozmixování čehokoli, ačkoli konvenční ořechová mléka jsou poté jistým způsobem konzervována, stále si nemyslím, že je to právě to pravé ořechové, po čem bych vášnivě na pultech obchodů sáhla. Dále víte, že vaše vlastní ořechové mléko neobsahuje žádná barviva (ať už umělá nebo přírodní … víte i řada tzv. přírodních barviv, tvářících se skutečně přírodně někdy díky jejich výrobcům, jak se říká, klamou tělem a až tak o přirozenou přírodu opravdu nejde.) Dále víte, že vaše vlastní ořechové domácí mléko neobsahuje žádné další konzervanty, stabilizátory, vanilková a jiná ochucovadla, která skutečně ve většině případů nepocházejí z pravé vanilky… a tak dála a tak dále. Schválně si před dalším nákupem nějakého ořechového baleného mléka nejprve všimněte jeho složení a pouvažujte, zda byste si jej ze základních surovin, které máte doma v kuchyni, také dokázali sami připravit. Tuším, že ve většině případů si na kupovaná “veganská“ ořechová mléka necháte zajít chuť. Všimněte si také procentuálního podílu množství ořechů na množství vody, které samotné balení obsahuje … porovnejte s cenou za balení a jistě pochopíte o čem je řeč.
Lidé si často myslí, že co je na pultech obchodů označené jako “veganské“ je zdravé. Veganské koblihy, veganské sýry, veganské hamburgery, veganské salámy, šunky, párky, veganské dezerty, veganské koláče, zmrzliny a další cukrovinky i veganská hlavní jídla v nabídkách různých restauračních zařízeních. Ve většině případů jsou všechna tato jídla napěchovaná bílou moukou, bílým cukrem, konzervanty, stabilizátory, dochucovadly, barvivy, zahušťovadly a jinými nevhodnými látkami. Proto i já sama nerada používám slovo “VEGAN“, ale pokud mluvím o zdravé stravě, preferuji pojmy jako “Přirozená, celistvá a průmyslově nezpracovaná rostlinná strava“ Rozhodnutí je však jako vždy na každém z vás, čemu ve svém zdravém stravování dáte přednost.

2) A proto vždy volte celé a pestré organické ovoce, zeleninu, semínka, ořechy, fazole a celozrnné výrobky.

3) Odstraňte vysoce průmyslově zpracované potraviny a v maximální míře i živočišné produkty.

4) Odstraňte produkty s přidaným olejem, cukrem, solí.

5) Snažte se zajistit cca 80% denního kalorického příjmu zdravými a celistvými kompletními sacharidy (polysacharidy), 10% zdravými tuky a 10% pro lidské tělo přirozenými bílkovinami.

To je vše. Dr. Campbell v knize Celek tuto stravu nazývá stravou založenou na rostlinných kompletních potravinách (whole food, plant – based – WFPB)

Autor článku: Eva Benek
Zdroj a inspirace článku: Celek, autor T. Colin Campbell Ph.D.
[/text_block]

16th March 2018
[fb_comments style=“light“ title=“Koment%C3%A1%C5%99e“ lang=“cs_CZ“ posts_number=“5″ width=“940″ order=“social“]

Napsat komentář